\"Podnikatelia po nástupe novej vlády vnímajú zhoršovanie podnikateľského prostredia, \" upozornil na dnešnom stretnutí s novinármi výkonný riaditeľ aliancie Róbert Kičina.
Index podnikateľského prostredia, ktorý PAS na základe vlastného prieskumu medzi podnikateľmi zverejňuje každý štvrťrok, od nástupu novej vlády v polovici roka 2006 kontinuálne klesá. Počas dvoch rokov sa jeho hodnota znížila o 6,5 bodu na aktuálnych 120 bodov. Kritické hodnotenie zo strany podnikateľov súvisí podľa Kičinu jednak s predvolebnými sľubmi vládnych strán, ako aj z programového vyhlásenia vlády a krokov, ktoré súčasná vládna koalícia za uplynulé dva roky realizovala.
Ministerstvo financií (MF) SR kritiku zo strany podnikateľov odmieta. \"Pre MF sú rozhodujúce oficiálne štatistické údaje. Slovenská ekonomika dosahuje tempo ekonomického rastu, ktoré patrí medzi najvyššie v Európskej únii a rovnako aj prognózy potvrdzujú takýto pozitívny vývoj do budúcnosti, \" reagoval pre TASR hovorca ministra financií Miroslav Šmál. K ďalšiemu rastu slovenskej ekonomiky podľa neho prispeje aj zavedenie eura a ďalšie prorastovo zamerané opatrenia.
Podľa Kičinu však zhoršovanie indexu podnikateľského prostredia neznamená, že ekonomický rast zastane. \"Pokiaľ sa podnikateľské prostredie bude zhoršovať, potenciál ekonomiky rásť sa zníži. To znamená, že budeme rásť pomalšie a teda životná úroveň obyvateľov Slovenska sa bude zvyšovať pomalšie, \" zdôraznil výkonný riaditeľ PAS.
Najväčšími bariérami pre podnikanie na Slovensku sú podľa aliancie vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva, zrozumiteľnosť, použiteľnosť a stálosť právnych predpisov, byrokracia a prieťahy v konaní na úradoch, úroveň korupcie na úradoch a efektívnosť hospodárenia štátu. Pozitívne naopak podnikatelia hodnotia prístup k finančným zdrojom, úroveň infraštruktúry, reguláciu cezhraničného obchodu, ako aj spoľahlivosť a finančnú disciplínu obchodných partnerov.
Celkovo negatívne hodnotí PAS aj zákony schválené počas uplynulých dvoch rokov Národnou radou (NR) SR. Najhoršie z hľadiska vplyvu na podnikateľské prostredie z prieskumu vychádza novela zákona o sociálnom poistení, nasledovaná novelou zákona o dani z príjmov či novelou zákonníka práce. Najpozitívnejšie naopak podnikatelia hodnotili zákon o zavedení eura na Slovensku, novelu zákona o bankách a novelu zákona o obchodnom registri.
0